Pisz śmiało
i inwestuj ze mną

Platformy transportowe – różnice i rodzaje

Firmy transportowe mają dużą wartość na współczesnym otoczeniu rynkowym. Od ich funkcjonowania często uzależniają się pozostałe firmy. Nie powinno więc dziwić, że od dłuższego czasu odnotowuje się dynamiczny rozwój tego sektora. Obecnie możemy rozróżnić tak samo prywatne, jak również publiczne platformy transportowe. Na czym polega ich funkcjonowanie? Najogólniej giełdę transportową można zdefiniować jako miejsce wymiany danych pomiędzy transportowcami a klientami, którymi mogą być tak samo przedsiębiorcy, jak również osoby prywatne. tego rodzaju platforma spedycyjna wskazuje jak znaleźć właściwą spółkę do współpracy w danym terminie oraz ułatwia komunikację. Publikowane oferty odnoszą się do tak samo przewożonych towarów, jak również środków ich transportu. To bardzo dobre ułatwienie m.in. dla przedsiębiorców nieposiadających własnej floty przewozowej oraz dla przewoźników, którzy chcieliby ograniczyć liczbę kursów bez ładunku powrotnego.
Giełdy transportowe są bardzo popularne w branży spedycyjnej. Publiczna giełda transportowa zapewnia dostęp do zleceń wszystkim jej uczestnikom Dzięki temu giełdy te mają duży zasięg i udostępniają dużą liczbę zleceń. Generuje to z drugiej strony konieczność weryfikacji zgłaszających się do nich usługobiorców.
Świetnym źródłem wiedzy dotyczących działania platform transportowych może być chociażby blog spedycyjny. Ma go wiele spółek działających w branży.
Alternatywą dla platformy publicznej, jest prywatna giełda transportowa. Tego typu rozwiązanie wykorzystuje się, gdy zleceniodawcy nie zamierzają publikować oferty na platformie publicznej. Na prywatnej giełdzie widoczna jest ona jedynie dla określonego grona sprawdzonych transporterów. Taka oferta nie jest widoczna na platformach publicznych.
Tego typu niepubliczna platforma dla spedytorów jest zatem poświęcona tym uczestnikom, którzy współpracują już z gronem sprawdzonych transporterów. Nie ma zatem niebezpieczeństwa mającego związek z przypadkowym doborem partnera do współpracy. Dodatkowo platforma prywatna zapewnia szybkie odpowiedzi na składane propozycje i wysoki poziom bezpieczeństwa transakcji.