Pisz śmiało
i inwestuj ze mną

Czy zawsze opłaca się mieć własne mieszkanie?

kupno własnego domuWiecie, że posiadam własne mieszkanie. Dzięki ciężkiej pracy za granicą, a potem decyzji o wynajęciu jednego pokoju, jestem w stanie bez większych trudności spłacać kredyt i – co jeszcze ważniejsze – nie będzie to trwało kolejnych 30 lat. Czy jednak każdy powinien decydować się na taki krok?

Wbrew pozorom moja odpowiedź brzmi: nie. Utarło się w Polsce, że każdy chce mieć swoje mieszkanie. Wynajmowanie czterech kątów uchodzi za zło konieczne, a młodzi ludzie wychodzą z założenia, że po co mają płacić komuś, jeśli mogą płacić na swoje. Czy jednak w takim rozumowaniu nie ma pewnej pułapki logicznej? W końcu biorąc kredyt hipoteczny też płacimy komuś – bankowi. I to bardzo duże sumy, często niewspółmierne z wartością mieszkania. I też nie ulegajmy złudzeniom – zanim spłacimy to mieszkanie w całości, ono wcale nie jest nasze. Należy do banku…

Dlatego też decyzję o kupnie mieszkania i kredycie hipotecznym trzeba dogłębnie przemyśleć. Zastanówmy się również, czy naprawdę warto kupować jak najtańsze mieszkanie „na wygwizdowie”. A może lepiej jednak wynajmować fajny apartamencik w centrum, blisko pracy?Żadne z tych rozwiązań nie jest oczywiście idealne, bo ideałem jest jedynie kupienie mieszkania w dobrej lokalizacji za gotówkę. Ale kto może sobie na to pozwolić?

własne mieszkaniePamiętajmy również, że oprócz kredytu, czekają nas wydatki związane ze wszelkiego rodzaju remontami czy naprawami. Ot, przykład mojej kuzynki. W domku jednorodzinnym zepsuło im się ogrzewanie. Potraktowali to jako pretekst do wymiany całej instalacji. I powiem Wam, że koszty trochę ich przerosły. Piec to jedno, potrzebny był również dobry sterownik do pieca, mnóstwo różnych materiałów (kleje, farby, kable), a nawet musieli sobie sprawić kilka nowych sprzętów – czy to drabinę, czy nawet takie urządzenie jak giętarka do prętów. Zapewne możecie sobie wyobrazić, ile to wszystko kosztowało. A to wszystko nie licząc kosztów robocizny i czasu, jaki na to poświęcili…

Dlatego też uczulam – nie popadajmy w schematy myślowe. To nie tak, że wynajem mieszkania zawsze jest zły. Warto decyzję o kupnie mieszkania dogłębnie przemyśleć, dokładnie zaplanować i wziąć pod uwagę, że nie zawsze w życiu wszystko idzie po myśli, czy tak jak sobie zaplanowaliśmy. Jeśli te rożne aspekty weźmiemy pod uwagę i wyjdzie nam, że mimo wszystko warto kupić mieszkanie – tak jak to było w moim przypadku – na pewno warto takie posiadać. Ale upewnijmy się, że później taki „złoty strzał” nie trafi nas rykoszetem.